top of page
Ara

Alan Kadıköy'de İki Yeni Sergi: "ALOŞ" ve "Göz Dinler"

Acıbadem Mahallesi'nde bulunan Kadıköy Belediyesi'ne ait sanat ve kültür merkezi olan Alan Kadıköy, şimdilerde iki yeni sergiye ev sahipliği yapıyor.

Ali Teoman Germaner "ALOŞ" ve Ercan Arslan'ın "Göz Dinler" adlı kişiler sergileri giriş katta bizi karşılıyor.


Ali Teoman Germaner "ALOŞ" Sergisi


20. yüzyıl Modern Türk sanatının en önemli heykeltıraşlarından biri olarak kabul edilen Ali Teoman Germaner, Akademinin Heykel Bölümünde Rudolf Belling, Zühtü Müridoğlu ve Hadi Bara gibi ustaların öğrencisi olarak mezun olduktan sonra Paris'te Ecole des Beaüx Arts'da eğitimini sürdürmüş, 1965'te Akademi4de öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır.


Bu sergide, ellili yılların ikinci yarısından ölümüne değin yaklaşık altmış yıllık bir süreçte ürettiği 53 heykel 70 desen ve 15 gravürden mürekkep yaklaşık 140 yapıtlık seçki sanatçının aile koleksiyonundan serginin tasarımcısı ve küratörüMetin Deniz tarafından bir araya getirilmiş.Sergide Anka kuşu figürleri, yılanlar, canavarlar ya da fantastik başka heykelleri ve desenleri gördüğümüzde sanatçının doğadaki karmaşayı yansıttığı kadar gerçekleği de bize ulaştırmaya çalıştığını fark ediyoruz.Ufak bir eleştiri;


*Sergide Ali Teoman Germaner'in eserlerini yaparken aynı zamanda söyleştiği bir video mevcut. Video her ne kadar karanlık bir odada sunuluyor olsa da görüntü çok silik ve dışarıdan gelen müzik seslerinden sanatçının konuşmaları hiç anlaşılmıyor. Bir alt yazı desteğiyle bu sorunu çözmenin mümkün olduğunu düşünüyorum.


*Sanatçının bazı eserleri arkalarından dolanmaya imkan vermiyor ve eserin tamamını seyretmek imkansızlaşıyor. 3 boyutlu eserlerin arkalarına ayna yerleştirilmesiyle bu sorunun da çözüleceği inancındayım.


Arkası izlenilemeyen 3 boyutlu heykel

Sergi; 6 Mayıs – 25 Haziran tarihleri arasında Pazartesi günleri hariç, haftanın altı günü 11:00 – 21:00 saatleri arasında Alan Kadıköy’de ziyaret edilebilir.


Ercan Arslan "Göz Dinler" Sergisi


Sanat eğitimini Londra'da yapan sanatçı; sanatın gündelik yaşamın içinde olmasına inanıyor. Bu sebeple Arslan, sanat galerinin dışında farklı mekanlarda sergiler düzenlemiş. Bir mahalle kasabı, harap bir bina, metro, kitapçı bu mekanlara birer örnek.

Göz Dinler, Ercan Arslan'ın son 25 yıl içindeki çalışmalarından bir seçkiyi içeren Türkiye'deki ilk kapsamlı sergisi.


Arslan'ın Paul Claudel'den alıntıladığı sergi başlığı bizi ruhsal bir dinleyişe teşvik ediyor.

"Dinlemek, yaratmak gibi yoğunluk isteyen bir süreçtir, göz dinlerken düşünür, düşünürken bocalar, tökezler, çelişir, gezinir, bağlantılar kurar, yeniden keşfeder, kaybeder yeniden keşfeder, bir aydınlanma anı gibi, şimdiki anı keşfeder, işte resmin heyecanı oradadır, o anın içinde..." der sanatçı.
Toplam 91 çalışmanın izleyici ile buluştuğu sergide büyük boy yağlı boya ve akrilik tabloların, mürekkep ve lavy desenlerin yanı sıra, sanatçının Gezi olayları sırasında gerçekleştirdiği 17 resim de, gezinin 10. yıl anısına, ayrı bir seri olarak sergileniyor.


Gezi Serisi

Sanatçının resimleri adsız, açıklama istemiyor, her şeyin izleyici ile resim arasında olup bitmesini diler bir halde.

Yaptığı resimler iç yaşantısından, bilinçaltından gelen konular.

Gücünü renklerden alan sanatçının resimleri kesinlikle içimizde bir şeyleri harekete geçiriyor!Göz Dinler, 4 Mayıs – 1 Temmuz tarihleri arasında, Pazartesi günleri hariç, haftanın altı günü 11:00 – 21:00 saatleri arasında Alan Kadıköy’de ziyaret edilebilir.


Sevgiler,

Yasemin

Kommentare


bottom of page