top of page
Ara

Sezonun Tiyatro Favorilerim

Geçmiş sezonlarda sahne almaya başlamış, bu sezonda da devam eden, benim de seyretmek istediğim oyunlar listemi sizinle paylaşıyorum.

Bu listeyi niye hazırladım ve paylaşıyorum? İstanbul’da yaşamayıp nadiren geldiğinde oyuna gidenler, tiyatroya gitmek isteyip koşturmaca içinde kaybolanlar, tiyatro biletlerine bütçesi zar zor yeten öğrenciler için listemi paylaşıyorum.

Yeni oyunlar, yeni yazarlar, yeni sahneler denemeyi seviyorum; ama bazen riski azaltmak iyidir ki devam etmeye gücümüz olsun.

Ben listemi yaptım. Sizin de işinize yaramasını umuyorum.


Eylül (Sfrpztf)

Sprpztf’in ilk oyunu, pandemiden önce sahne aldı ve birçok oyun gibi ara vermek zorunda kaldı. Bu sezon gitmek istediğim oyunların başında geliyor.

Hem oyun hem de oyuncusu ve yönetmeni Uğur Kanbay övülmelere doyulamıyor. Yorumuna çok güvendiğim kişilerden seyretmem konusunda yorum aldım. Bu sezonda seyretmeyi istediğim oyunlar listeme ilk sıradan girdi.

Eylül oyunu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Misket (Kadıköy Boa Sahne)

Kadıköy Boa Sahne son zamanlarımın favori alanı. Çıkardıkları her oyun, hatta konuk aldıkları her oyun birbirinden iyi. (İyi de ne demekse, zihin ve zaman ayırmaya çok değer diyelim) Her zaman ilk baktığım mekanlardan. Üstelik Misket oyunu geçtiğimiz sezon birçok ödül kaptı. Neden bu kadar geç kaldım ki?

Misket oyunu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Toz (ID İletişim)

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı metinleri seviyorum. Geçen sezon seyretme fırsatı bulamadım. Bu sezon listeme aldım. En yakın zamanda gidip yorumlarımı paylaşacağım.

Kostüm tasarımı Gamze Saraçoğlu’na ait. Tiyatro dışından gelen, üstelik sürdürülebilirliği önüne koymuş bir tasarımcının oyuna bakış açısını da merak ediyorum.

Toz oyunu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Nora 2 (BahçeGalata)

Henüz hiçbir oyununa gitme fırsatı bulamadığım (bir kez yeltendim, başarılı olamadım) Bahçe Galata oyununu listeme alıyorum. Gidenler pek beğeniyor. Tansu Biçer’i ne zamandır sahnede seyretmiyordum. Nora 2 oyunu Bir Bebek Evi metninin devamı olarak yazılmış; ancak Nora-Bir Bebek Evi’ni hiç seyretmemiş olanların oyundan kopmayacağını duydum. Bildiğim kadarıyla Nilüfer Kent Tiyatrosu Nora-Bir Bebek Evi’ni oynamaya devam ediyor. Ona da zaman ayırmanızı öneririm. Nefis bir kadrosu var.

Nora 2 oyunu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Harika Şeyler Listesi (Talimhane Tiyatrosu)

Listeme almamın ilk nedeni Kadıköy Boa Sahne konuk oyunlarından birisi olması. Oyun seçimlerini seviyorum. Yaşını başını almış birinin 6 yaşındaki bir çocuğu oynama riskini de merak ediyorum. Sezonda koşarak gideceğim.

Harika Şeyler Listesi oyunu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Gomidas (Yolcu Tiyatro)

Gomidas’ı listeme eklememin ilk nedeni Yolcu Tiyatro olması. Şu zamana kadar beni hiç yanıltmadılar. Yine yanıltmayacaklarını düşünüyorum. Ahmet Sami Özbudak’ın yazarlığı da benzer bir yerden beni yanıltmıyor. En kötü ihtimalle yeni bir deneme göreceğiz dedirtiyor. Üstelik oyun bir kilisede oynanıyor. Nefis denemeler.

Gomidas oyunu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Demiryolu Hikayecileri (Kumbaracı50)

Bir Kumbaracı50 oyunu ve ben tabii ki listeme alacağım. Kumbaracı50 Türkiye tiyatrosunun başına gelmiş en iyi şeylerden.

Oğuz Atay’ın 'Korkuyu Beklerken' adlı eserindeki 'Demiryolu Hikayecileri', 'Unutulan' ve 'Beyaz Mantolu Adam' hikayelerini, Yiğit Sertdemir sahneye uyarladı ve yönetti.” gitmek için yeterli bir cümle.

Demiryolu Hikayecileri oyunu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.


Ayrıca Hâlâ Sahnedeyken Seyretmeniz Gereken Oyunlar listeme de bakabilirsiniz.


Sevgiler,

Utku


bottom of page