top of page
Ara

Müze Gazhane

Hasanpaşa'da bulunan 1993 yılında üretimine son verilen Gazhane fabrikası; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek yaşam, kültür, sanat ve etkinlik alanı olarak dönüştürüldü ve 2021 yılında ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Müze Gazhane içerisinde üç müze, sergi alanları, söyleşi alanaları, şehir tiyatrosu,dinlenme ve konser alanı mevcut.


Bizim ziyaret ettiğimiz gün müzeler harici iki yeni sergi de vardı. Bu yazımızda tüm ziyaretimizi kapsamlıca anlatacağız.MÜZELER:

1. İklim Müzesi 1&2

İklim krizinin ortasında olduğumuz, artık hepimizin malumu. Peki orman yangınları, sel baskınları, hortumlar, aşırı sıcaklıklar gibi birçok aşırı hava olayları ile günlük hayatımızın bir parçası olan iklim krizi hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?


Prof. Dr. Levent Kurnaz ve Dr. Ümit Şahin'in katkılarıyla İklim Müzesi'nde anlatım "İklim nedir?" sorusuyla başlıyor. Müze, iklim ile hava durumu arasındaki fark, iklim değişikliklerinin nedenleri, geçmişteki yok oluşlar, karbon döngüsü, su döngüsü gibi birçok merak edilenleri cevaplıyor.


İklim müzesi 2 binadan oluşuyor.


İklim Müzesi 1


İklim müzesi 2

Müze yönlendirme levhaları çok iyi çalışıyor, okları takip ederek sırasıyla gezmeye uygun.İklim müzesinin 2. binasının üst katında ise "Biz Napabiliriz?"'in sorusu cevaplanıyor. Belgesel, kitap önerileri, filmler ve hatta tiyatro oyun tavsiyeleriyle bitirilmiş.İklim müzesinden sonra Bilim Müzesine geçmeden İstanbul Kitapçısına uğruyor hemen kitaplarımızı ediniyoruz..

2. Bilim Müzesi

Üç ana bölümden ve 24 sergi ünitesinden oluşan Bilim Merkezi; “enerjiyi anlamak, enerjinin dönüşümünü kavramak, enerji çeşitlerini öğrenmek, enerjiden yararlanmak, enerjiyi kullanmak, enerjinin geleceği ve iklim değişikliğine etkisi” gibi temaları ele alan bir içerikle izleyicileri karşılıyor. Atölye ve çocuk oyun alanlarının iç içe olması sayesinde bilimi, eğlence ve yaratıcılıkla buluşturan müze; uygulama alanları ve simülasyon teknolojisiyle özellikle çocuklara gerçek bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.


3. Karikatür ve Mizah Müzesi

Osmanlı'dan günümüze kadar olan karikatürler kronolojik olarak sergileniyor. Türkiye politakısının karikatüre yansımasını incelemeniz için çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Çizerlerin kişisel eşyaları da sergiye dahil.Müze Gazhane'nin arka kısmında yer aldığı için çok talep görmüyor ya da yeterince bilinmiyor. Muhakkak ziyaret edilmesini tavsiye ederiz.Türk basınında yayınlanan ilk karikatür

Karikatür müzesinin hemen yanında Şehir Tiyatroları'nın Sevda Şener Sahnesi var.


SERGİLER:

1. Zeki Demirkubuz "Hayat"

Yönetmen olarak tandığımız Zeki Demirkubuz'un ilk kişisel fotoğraf sergisi "Hayat" 09 Eylül tarihine kadar ziyaret edilebilir. Serginin kürasyonuna bayıldık!


2. Naile Akıncı "Bir Kendilik Öyküsü"

Türk resim sanatının öncü kadın sanatçılarından olan Naile Akıncı'nın 1953-2013 yılları arasında İstanbul’un ilham verici semti Eyüp ve Piyer Loti’ye odaklanarak resmettiği retrospektif sergisi 16 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilir.


Müze ve sergi alanları Pazartesi hariç her gün açık. Ücretsiz. İngilizce desteği var. Engelliye uygun.

Hafta İçi: 09:00 - 18:00

Hafta Sonu: 10:00 - 18:00Yaz dönemi boyunca biz bolca ziyaret ediyor olacağız.


Sevgiler,

Utku&Yasemin


Comments


bottom of page