top of page
Ara

2023 ilk çeyrek: Filmler

2023 yılının Nisan ayını yaşadığımız bu günlerde Ocak ayı itibariyle vizyona giren, festivallerde gösterilen ve dijital platformlarda izleyp sevdiğim listemi "ilk çeyrek" adı altında paylaşıyorum. Dijital platfomlarda olan filmlerin yanına nerede olduklarını da sizler için ekledim.

İyi seyirler!


1. EO

Yönetmenliğini Jerzy Skolimowski'nin yaptığı Türkçe çevirisiyle filmi bir Polonya sirkinde gösterilirken bize tanıtılan bir eşeğin hayatını konu alıyor. Dram-yol filmi olarak ele alabileceğimiz bu filmde yaşananları yönetmen bazı durumlarda eşeğin gözünden bazı durumlarda da seyirci gözünden veriyor.


2.Korsaj (MUBI)

Korsaj, Marie Kreutzer tarafından yazılan ve yönetilen başrolünde Vicky Krieps'in oynadığı Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth nam-ı diğer Sisi'nin hikayesini konu eden tarihi drama filmi.


3.Turning Red (Disney+)

Meilin adlı 13 yaşında ergen bir genç kızın hayatına odaklanan bilgisayar animasyonlu yetişkin komedi filmidir. Filmde Meilin'in baskıcı ama bir yandan arkadaş olmaya çalışan annesiyle olan ilişkisine bir yandan okulda yaşadığı ergen problemlerine, arkadaş ilişkilerine ve ilk aşklarına odaklanılıyor. Anne karakteri Ming'in seslendirmesini de Sandra Oh yapmakta.


4.Balina

Bu yıl Oscar'da Brendan Fraser'a "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandıran film, Darren Aronofsky tarafından yönetilmiş ve Samuel Hunter'ın 2012'de yayımlanan oyunundan uyarlanmıştır. Filmde, Edebiyat öğretmeni olan Charlie'nin on yedi yaşındaki kızıyla yeniden bağ kurmaya çalışması ve aynı zamanda kendisini obeziteye sürükleyen geçmiş hesaplaşmalarına odaklanıyor. Oscar'ına sağlık, helali hoş olsun. Ağlamalara doyamadım.


5.Sick of Myself (MUBI)

Yorgos Lanthimos'un Köpek Dişi filminden sonra izlediğim en rahatsız edici filmlerden biri. Kristoffer Borgli'nin yönettiği Norveç yapımı komedi-drama türünde olan bu filmde Kristine Kujath Thorp’un canlandırdığı Signe’nin ilgi odağı olmak uğruna yaptığı her hamle “Yok artık bu kadar ileriye gidemez bir insan” dedirtiyor.. Signe ilgi odağı olabilmek için her yolu mübah gören, aşırı egoist bir insan ve sevgilisi Thomas da onun erkek versiyonu. Harika bir film!


6.White Noise (Netflix)

White Noise, Don DeLillo'nun 1985 tarihli aynı adlı romanına dayanan çok sevdiğim yönetmen Noah Baumbach tarafından yazılıp yönetilen dram filmi. Başrollerde Greta Gerwig ve Adam Driver var. Film 1980'lerde geçiyor. Üniversitede profesör olan Jack (Adam Driver), eşi (Greta Gerwig) ve 4 çocuklu ailesiyle birlikte yaşadıkları bölgenin yakınlarında meydana gelen kimyasal atığın havaya karışması olayına maruz kalırlar. Bu ve bundan sonraki süreçte ölüm korkusu, eğlence aracılığıyla korkularımızı yüceltmemiz ve yaşamda bize yol göstermesi için yine bu eğlence dünyasına başvurduğumuza dair bir hikâye anlatılır.


7. Drive Into Night (JFF Plus)

Japon Bağımsız Sinema filmlerinin çevrimiçi gösterildiği platform olan JFF Plus'ta izlediğim bu filmde 2 metal işçisinin işlediği bir suç üzerinden bu bağlamda çevresindeki yolsuzluklara, Japon toplumuna odaklanılıyor. Dai Sako tarafından yönetilmiştir.


8. In the Distance (JFF Plus)

Saki Kato'nun yönetmeniliğini yaptığı filmde 2 kadın ev arkadaşın Pandemi dönemini birlikte yaşamış olmaları ve çok da yakın arkadaş olmayıp, farklı karakterler olmaları sebebiyle anlaşamamaları konu ediliyor. 3. ev arkadaşlarının başka bir ülkeye yerleşmesi ve aslında aralarını da yapan o 3. kişi olmayınca beraberken ne yapacaklarını bilemeyişleri de çok iyi bir şekilde işlenmiş.


42. İstanbul Film Festivali'nden:

Yuvamız Kadıköy Sineması'nda izlediğimiz 42. İstanbul Film Festivali'nden 2 seçki sunuyorum.


9. Bir Adam (A man aru otoko)

Bir Adam, Kei Ishikawa tarafından yönetilen Keiichiro Hirano'nun aynı adlı romanından uyarlanan Japon gerilim filmidir.

Filmde Rie adlı bir kadın boşandıktan sonra çocuğunu alıp annesinin yanına memleketine dönmüştür ve kırtasiye işletmektedir. Orada Daisuke( (Masataka Kubota) ile tanışır ve onunla evlenir. Daisuke aniden bir kazada ölür. Daisuke'nin ağabeyi Kyoichi (Hidekazu Mashima) cenazeyi ziyaret eder (İki kardeş yıllardır ayrı yaşıyordu). Kyoichi, Daisuke'nin resmini görünce resimdeki kişinin kardeşi olmadığını söyler bunun üzerine Rie kendisinin eski eşinden boşanmasını sağlayan avukatı Akira (Satoshi Tsumabuki) 'dan vefat eden kocası Daisuke'nin geçmişini araştırmasını ister. Ve olaylar bu bağlamda ilerler. Japon toplumunda yaşanan pek çok soruna değinildiğini(Koreli bireylere ırkçılık yapılması ve iş stresi yüzünden bireylerin intihar etmesi gibi) fakat çok yüzeysel kaldığını görüyoruz. Romanda bu sorunlara daha detaylı bir şekilde değinildiğini düşünüyorum.


10.Dans başlasın (EMPIEZA EL BAILE)

Marina Seresesky'nin yönettiği Arjantin-İspanya yapımı komedi-dram-yol filmi.

Carlos(Darío Grandinetti) ile Margarita(Mercedes Morán), bir dönemin Arjantin'de en ünlü tango çiftidir. Fakat yıllar geçmiş, yollar ayrılmış, yaşlar alınmıştır. Carlos Madrid’de bir kızı ve eşiyle yaşayıp dizilerde oynayacak kadar ünlü ve paralıdır. Margarita ise yoksulluk ve unutulmuşluğa gömülmüş bir halde Buenos Aires’te yaşamaktadır. Çiftimiz yıllar sonra, ortak dostları Pichuquito (Jorge Marrale)’nun da katılımıyla yeniden bir araya gelir ve bir yol macerasına atılırlar. Çok samimi bir yol filmi!


Sevgiler,

YaseminComments


bottom of page